BIRS Live Stream Schedule

Below is the schedule of talks, not necessarily those that will be broadcast. We encourage participants to record and broadcast their talks, but it is up to them to press the button.

Applications of Hodge Theory on Networks (Jan 29 to Feb 3)

Monday January 30 between 16:30 and 17:10 MDT [2023-01-30T16:30:00.00-06:00]
Yuan Yao of Hong Kong University of Science and Technology, Peking University, Hodge Decomposition in Social Choice and Game Theory
Tuesday January 31 between 09:00 and 10:00 MDT [2023-01-31T09:00:00.00-06:00]
Arne Wolf of University College London, Sheaves on Networks
Tuesday January 31 between 14:00 and 15:00 MDT [2023-01-31T14:00:00.00-06:00]
Antonio Rieser of CONACYT-CIMAT, An overview of Hodge Theory, smooth and discrete.
Tuesday January 31 between 16:30 and 17:10 MDT [2023-01-31T16:30:00.00-06:00]
Yoshi Fujiwara of University of Hyogo, Application of Hodge decomposition to money flow among firms' bank accounts
Wednesday February 1 between 09:00 and 10:00 MDT [2023-02-01T09:00:00.00-06:00]
Emil Saucan of Braude College of Engineering, The Versatile Forman-Ricci curvature and its Networks Applications

Non-Markovianity in Open Quantum Systems (Feb 12 to 17)

Monday February 13 between 09:00 and 10:00 MDT [2023-02-13T09:00:00.00-06:00]
Dariusz Chruscinski of Nicolaus Copernicus University, Lecture 1 on Non-Markovianity
Monday February 13 between 10:30 and 11:30 MDT [2023-02-13T10:30:00.00-06:00]
Philipp Strasberg of Universitat Autonoma de Barcelona, Classicality, Markovianity and local detailed balance from pure state dynamics
Monday February 13 between 14:30 and 15:00 MDT [2023-02-13T14:30:00.00-06:00]
Erik Gauger of Heriot-Watt University, Modelling broad classes of non-Markovian open quantum systems with Process Tensors
Monday February 13 between 15:30 and 16:00 MDT [2023-02-13T15:30:00.00-06:00]
Andrea Smirne of University of Milan, Non-classicality in non-Markovian multi-time quantum processes
Monday February 13 between 16:30 and 17:00 MDT [2023-02-13T16:30:00.00-06:00]
Nicholas Antosztrikacs of U of Toronto
Tuesday February 14 between 09:00 and 10:00 MDT [2023-02-14T09:00:00.00-06:00]
Dariusz Chruscinski of Nicolaus Copernicus University, Lecture 2 on Non-Markovianity
Tuesday February 14 between 10:30 and 11:30 MDT [2023-02-14T10:30:00.00-06:00]
Ángel Rivas of Universidad Complutense de Madrid, Quantum non-Markovianity via divisibility conditions
Tuesday February 14 between 13:30 and 14:00 MDT [2023-02-14T13:30:00.00-06:00]
Dominique Spehner of Universidad de Concepción, Bures geodesics as non-Markovian quantum evolutions in open quantum systems
Tuesday February 14 between 14:00 and 14:30 MDT [2023-02-14T14:00:00.00-06:00]
Stefano Marcantoni of SISSA Trieste, Irreversibility mitigation under non-Markovian thermalizing dynamics
Tuesday February 14 between 14:30 and 15:00 MDT [2023-02-14T14:30:00.00-06:00]
Gerardo Paz Silva of Griffith university, Predicting and controlling non-Markovian quantum dynamics
Tuesday February 14 between 15:30 and 16:00 MDT [2023-02-14T15:30:00.00-06:00]
Gniewomir Sarbicki of Nicolaus Copernicus University, Optimising entanglement witnesses
Tuesday February 14 between 16:00 and 16:30 MDT [2023-02-14T16:00:00.00-06:00]
Alain Joye of Univ. Grenoble Alpes, The Adiabatic Wigner-Weisskopf Model
Wednesday February 15 between 09:00 and 10:00 MDT [2023-02-15T09:00:00.00-06:00]
Dariusz Chruscinski of Nicolaus Copernicus University, Lecture 3 on Non-Markovianity
Wednesday February 15 between 10:30 and 11:00 MDT [2023-02-15T10:30:00.00-06:00]
Bassano Vacchini of University of Milan & INFN, Jensen-Shannon divergence versus trace distance for the description of information exchange in open quantum systems
Wednesday February 15 between 11:00 and 11:30 MDT [2023-02-15T11:00:00.00-06:00]
François Damanet of Uni Liège, Non-Markovian effects and methods for many-body systems
Thursday February 16 between 09:00 and 10:00 MDT [2023-02-16T09:00:00.00-06:00]
Will not be broadcast: Kade Head Marsden of Washington University in St. Louis, Gate-based quantum computation for quantum master equations
Thursday February 16 between 10:30 and 11:00 MDT [2023-02-16T10:30:00.00-06:00]
Avikar Periwal of Stanford University, Engineering entanglement between atomic ensembles with photons
Thursday February 16 between 11:00 and 11:30 MDT [2023-02-16T11:00:00.00-06:00]
Thomas Fay of UC Berkeley, Electron and energy transfer dynamics in light harvesting complexes: a hybrid hierarchical equations of motion approach

Joint Spectra and related Topics in Complex Dynamics and Representation Theory (May 21 to 26)

Tuesday May 23 between 09:00 and 09:45 MDT [2023-05-23T09:00:00.00-06:00]
Mihai Putinar of University of California at Santa Barbara, (Tue AM 1) Lecture - 40 minutes
Tuesday May 23 between 09:45 and 10:15 MDT [2023-05-23T09:45:00.00-06:00]
Artem Dudko of Institute of Mathematics of Polish Academy of Sciences, (Tue AM 2) Short Lecture - 25 minutes
Tuesday May 23 between 10:45 and 11:30 MDT [2023-05-23T10:45:00.00-06:00]
Salma Kuhlmann of Universität Konstanz, (Tue AM 3) Lecture - 40 minutes
Tuesday May 23 between 13:00 and 14:00 MDT [2023-05-23T13:00:00.00-06:00]
Rostislav Grigorchuk of Texas A & M University, (Tue PM 1) Minicourse RG 1 - 50 minutes
Tuesday May 23 between 14:00 and 15:00 MDT [2023-05-23T14:00:00.00-06:00]
of , (Tue PM 2) Minicourse BD 1 - 50 minutes
Tuesday May 23 between 15:30 and 16:00 MDT [2023-05-23T15:30:00.00-06:00]
of , (Tue PM 3) Short Lecture - 25 minutes
Tuesday May 23 between 16:00 and 16:45 MDT [2023-05-23T16:00:00.00-06:00]
Vadim Kaimanovich of University of Ottawa, (Tue PM 4) Lecture - 40 minutes
Tuesday May 23 between 19:30 and 20:30 MDT [2023-05-23T19:30:00.00-06:00]
Constanze Liaw of University of Delaware, NSF Presentation
Wednesday May 24 between 09:30 and 10:30 MDT [2023-05-24T09:30:00.00-06:00]
Raul Curto of University of Iowa, (Wed AM 1) Minicourse RC 2 - 50 minutes
Wednesday May 24 between 10:30 and 11:30 MDT [2023-05-24T10:30:00.00-06:00]
Rongwei Yang of SUNY Albany, (Wed AM 2) Minicourse RY 2 - 50 minutes
Thursday May 25 between 09:00 and 09:45 MDT [2023-05-25T09:00:00.00-06:00]
Han Peters of University of Amsterdam, (Thu AM 1) Lecture - 40 minutes
Thursday May 25 between 09:45 and 10:15 MDT [2023-05-25T09:45:00.00-06:00]
of , (Thu AM 2) Short Lecture - 25 minutes
Thursday May 25 between 10:45 and 11:30 MDT [2023-05-25T10:45:00.00-06:00]
Tatiana Nagnibeda of University of Geneva, (Thu AM 3) Lecture - 40 minutes
Thursday May 25 between 13:00 and 14:00 MDT [2023-05-25T13:00:00.00-06:00]
Rostislav Grigorchuk of Texas A & M University, (Thu PM 1) Minicourse RG 2 - 50 minutes
Thursday May 25 between 14:00 and 15:00 MDT [2023-05-25T14:00:00.00-06:00]
of , (Wed PM 2) Minicourse BD 2 - 50 minutes
Thursday May 25 between 15:30 and 16:00 MDT [2023-05-25T15:30:00.00-06:00]
Ryan Kinser of University of Iowa, (Thu PM 3) Short Lecture - 25 minutes
Thursday May 25 between 16:00 and 16:30 MDT [2023-05-25T16:00:00.00-06:00]
of , (Thu PM 4) Short Lecture - 25 minutes
Thursday May 25 between 16:30 and 17:00 MDT [2023-05-25T16:30:00.00-06:00]
Ralf Schiffler of University of Connecticut, (Thu PM 5) Short Lecture - 25 minutes
Thursday May 25 between 17:00 and 17:30 MDT [2023-05-25T17:00:00.00-06:00]
Zoran Sunic of Hofstra University, (Thu PM 6) Short Lecture - 25 minutes
Friday May 26 between 10:30 and 11:00 MDT [2023-05-26T10:30:00.00-06:00]
of , (Fri AM 2) Short Lecture - 25 minutes
Friday May 26 between 11:00 and 11:30 MDT [2023-05-26T11:00:00.00-06:00]
of , (Fri AM 3) Short Lecture - 25 minutes
Friday May 26 between 11:30 and 12:00 MDT [2023-05-26T11:30:00.00-06:00]
of , (Fri AM 4) Short Lecture - 25 minutes