BIRS Live Stream Schedule

Below is the schedule of talks, not necessarily those that will be broadcast. We encourage participants to record and broadcast their talks, but it is up to them to press the button.

Unifying Themes in Ramsey Theory (Nov 18 to 23)

Monday November 19 between 09:00 and 09:45 MDT [2018-11-19T09:00:00.00-06:00]
Jaroslav Nesetril of Charles University, Prague, Unifying Themes in Ramsey Theory
Monday November 19 between 09:45 and 10:30 MDT [2018-11-19T09:45:00.00-06:00]
Michael Kompatscher of Charles University Prague, Ramsey (and other) properties of metrically homogeneous graphs
Monday November 19 between 11:00 and 11:45 MDT [2018-11-19T11:00:00.00-06:00]
Matej Konecny of Charles University, Binary symmetric Ramsey classes via semigroup-valued metric spaces
Monday November 19 between 13:30 and 14:15 MDT [2018-11-19T13:30:00.00-06:00]
Natasha Dobrinen of University of Denver, Ramsey theory of the Henson graphs
Monday November 19 between 14:15 and 15:00 MDT [2018-11-19T14:15:00.00-06:00]
Jan Hubička of Charles University, Combinatorial proofs of the extension property for partial automorphisms
Monday November 19 between 15:30 and 16:15 MDT [2018-11-19T15:30:00.00-06:00]
Marcin Sabok of McGill University, The Hrushovski property for hypertournaments and profinite topologies
Tuesday November 20 between 09:00 and 09:45 MDT [2018-11-20T09:00:00.00-06:00]
Friedrich Martin Schneider of Technische Universitat Dresden, Concentration and dissipation in automorphism groups
Tuesday November 20 between 09:45 and 10:30 MDT [2018-11-20T09:45:00.00-06:00]
Colin Jahel of Institut de Mathématiques de Jussieu, Unique ergodicity, the semigeneric directed graph and short exact sequences
Tuesday November 20 between 11:00 and 11:45 MDT [2018-11-20T11:00:00.00-06:00]
Andy Zucker of Institut de Mathématique de Jussieu, Group extensions and metrizability of the universal minimal flow.
Tuesday November 20 between 13:30 and 14:15 MDT [2018-11-20T13:30:00.00-06:00]
Wieslaw Kubis of Czech Academy of Sciences, Uniform homogeneity
Tuesday November 20 between 14:15 and 15:00 MDT [2018-11-20T14:15:00.00-06:00]
Milos S. Kurilic of University of Novi Sad, (BI-)CONDENSABILITY OF RELATIONAL STRUCTURES
Tuesday November 20 between 15:30 and 16:15 MDT [2018-11-20T15:30:00.00-06:00]
David Hartman of Charles University in Prague, On equality of two classes of homomorphism-homogeneous relational structures
Wednesday November 21 between 09:00 and 09:45 MDT [2018-11-21T09:00:00.00-06:00]
Martin Balko of Charles University, Ramsey numbers of edge-ordered-graphs
Wednesday November 21 between 09:45 and 10:30 MDT [2018-11-21T09:45:00.00-06:00]
Lionel Nguyen Van Thé of University of Aix-Marseille, Revisiting the Erdös-Rado canonical partition theorem
Wednesday November 21 between 11:00 and 11:45 MDT [2018-11-21T11:00:00.00-06:00]
Sam Braunfeld of University of Maryland, College Park, Homogeneous finite-dimensional permutation structures
Thursday November 22 between 09:00 and 09:45 MDT [2018-11-22T09:00:00.00-06:00]
Martino Lupini of Victoria University of Wellington, An infinitary Gowers theorem for multiple tetris operation
Thursday November 22 between 09:45 and 10:30 MDT [2018-11-22T09:45:00.00-06:00]
Francisco Guevara Parra of University of Toronto, Tukey reducibility and metrizable groups
Thursday November 22 between 11:00 and 11:45 MDT [2018-11-22T11:00:00.00-06:00]
David Chodounsky of Charles University, The HL-property and indestructible reaping families
Thursday November 22 between 13:30 and 14:15 MDT [2018-11-22T13:30:00.00-06:00]
Jordi Lopez-Abad of UNED, Approximate Ramsey properties of Banach spaces.
Thursday November 22 between 14:15 and 15:00 MDT [2018-11-22T14:15:00.00-06:00]
Michael Pinsker of Technische Universität Wien / Charles University Prague, Canonical functions and the Ramsey property, revisited
Thursday November 22 between 15:30 and 16:15 MDT [2018-11-22T15:30:00.00-06:00]
Aleksandra Kwiatkowska of University of Münster/University of Wrocław, Universal minimal flows of the homeomorphism groups of Wazewski dendrites.
Thursday November 22 between 19:30 and 20:30 MDT [2018-11-22T19:30:00.00-06:00]
Michael Hrusak of Universidad Nacional Autónoma de México, Working Session - "Ramsey type problems on Borel ideals" Moderator: Michael Hrusak
Friday November 23 between 09:00 and 09:45 MDT [2018-11-23T09:00:00.00-06:00]
Noé de Rancourt of Université Paris Diderot, An abstract formalism for strategical Ramsey theory
Friday November 23 between 09:45 and 10:30 MDT [2018-11-23T09:45:00.00-06:00]
Dragan Masulovic of University of Novi Sad, Serbia, Structural Ramsey Theory from the Point of View of Category Theory
Friday November 23 between 11:00 and 11:45 MDT [2018-11-23T11:00:00.00-06:00]
Micheal Pawliuk of University of Calgary, Connections between Ramsey theory and Big data
Friday November 23 between 11:45 and 12:00 MDT [2018-11-23T11:45:00.00-06:00]
Stevo Todorcevic of University of Toronto, Concluding Remarks - Unifying Themes in Ramsey Theory

Shape Analysis, Stochastic Geometric Mechanics and Applied Optimal Transport (Dec 9 to 14)

Monday December 10 between 09:00 and 09:40 MDT [2018-12-10T09:00:00.00-06:00]
Boris Khesin of University of Toronto, Beyond Arnold’s geodesic framework of an ideal hydrodynamics
Monday December 10 between 09:40 and 10:20 MDT [2018-12-10T09:40:00.00-06:00]
Gerard Misiolek of University of Notre Dame, The $L^2$ exponential map in 2D and 3D hydrodynamics
Monday December 10 between 10:50 and 11:30 MDT [2018-12-10T10:50:00.00-06:00]
Klas Modin of Chalmers University of Technology / University of Gothenburg, Semi-invariant metrics on diffeos
Monday December 10 between 14:20 and 15:00 MDT [2018-12-10T14:20:00.00-06:00]
Ana Cruzeiro of University of Lisbon, On some relations between Optimal Transport and Stochastic Geometric Mechanics
Monday December 10 between 15:20 and 16:00 MDT [2018-12-10T15:20:00.00-06:00]
Christian Léonard of Universite Paris Nanterre, Some ideas and results about gradient flows and large deviations
Monday December 10 between 16:00 and 16:40 MDT [2018-12-10T16:00:00.00-06:00]
Marc Arnaudon of Université de Bordeaux, A duality formula and a particle Gibbs sampler for continuous time Feynman-Kac measures on path spaces
Monday December 10 between 16:40 and 17:20 MDT [2018-12-10T16:40:00.00-06:00]
Alexis Arnaudon of Imperial College London, Geometric modelling of uncertainties
Tuesday December 11 between 09:00 and 09:40 MDT [2018-12-11T09:00:00.00-06:00]
Bernhard Schmitzer of University of Münster, Semi-discrete unbalanced optimal transport and quantization
Tuesday December 11 between 09:40 and 10:20 MDT [2018-12-11T09:40:00.00-06:00]
Carola-Bibiane Schönlieb of University of Cambridge
Tuesday December 11 between 10:50 and 11:30 MDT [2018-12-11T10:50:00.00-06:00]
Tryphon Georgiou of University of California, Irvine
Tuesday December 11 between 11:30 and 12:10 MDT [2018-12-11T11:30:00.00-06:00]
Tanya Schmah of University of Ottawa, Fast approximate inference in LDDMM
Tuesday December 11 between 16:30 and 17:10 MDT [2018-12-11T16:30:00.00-06:00]
Barbara Gris of Laboratoire Jacques-Louis Lions, Université Pierre-et-Marie-Curie, Analyze shape variability via deformations
Tuesday December 11 between 17:10 and 17:50 MDT [2018-12-11T17:10:00.00-06:00]
Dongyang Kuang of University of Ottawa, Convnets, a different view of approximating diffeomorphisms in medical image registration
Wednesday December 12 between 09:00 and 09:40 MDT [2018-12-12T09:00:00.00-06:00]
Stephen Preston of Brooklyn College, Solar models for Euler-Arnold equations
Wednesday December 12 between 09:40 and 10:20 MDT [2018-12-12T09:40:00.00-06:00]
Cy Maor of University of Toronto, Vanishing geodesic distance for right-invariant Sobolev metrics on diffeomorphism groups
Wednesday December 12 between 10:50 and 11:30 MDT [2018-12-12T10:50:00.00-06:00]
Philipp Harms of University of Freiburg, Smooth perturbations of the functional calculus and applications to Riemannian geometry on spaces of metrics
Wednesday December 12 between 11:30 and 12:10 MDT [2018-12-12T11:30:00.00-06:00]
Eric Klassen of Florida State University, Comparing Shapes of Curves, Surfaces, and Higher Dimensional Immersions in Euclidean Space
Thursday December 13 between 09:00 and 09:40 MDT [2018-12-13T09:00:00.00-06:00]
Facundo Memoli of The Ohio State University, Metrics on the collection of dynamic shapes
Thursday December 13 between 09:40 and 10:20 MDT [2018-12-13T09:40:00.00-06:00]
Tom Needham of Ohio State University, Gromov-Monge Quasimetrics and Distance Distributions
Thursday December 13 between 10:50 and 11:30 MDT [2018-12-13T10:50:00.00-06:00]
Jean-David Benamou of INRIA Rocquencourt, Dynamic formulations of optimal transportation and variational relaxation of Euler equations.
Thursday December 13 between 11:30 and 12:10 MDT [2018-12-13T11:30:00.00-06:00]
Tudor Ratiu of Shanghai Jiao Tong University, Shanghai, China
Friday December 14 between 09:00 and 09:40 MDT [2018-12-14T09:00:00.00-06:00]
Martin Rumpf of Univ. Bonn, Spline curves in Riemannian shape spaces
Friday December 14 between 09:40 and 10:20 MDT [2018-12-14T09:40:00.00-06:00]
Nicolas Charon of Johns Hopkins University, Diffeomorphic matching and simplification of geometric distributions.
Friday December 14 between 10:50 and 11:30 MDT [2018-12-14T10:50:00.00-06:00]
Laurent Younes of John Hopkins University, Normal coordinates and equivolumic layers estimation in the cortex (tentative)